Čo-to o cvikoch na chrbát...

Čo-to o cvikoch na chrbát...

Rozhovor pre portál imunita.online

Zaujímavé a užitočné informácie o cvikoch na chrbát, ale i o zdravej chrbtici, nám v rozhovore prezradila fyzioterapeutka a špeciálna pedagogička – somatopédka Silvia Sórádová. Venuje sa preventívnej starostlivosti o ľudí so sedavým zamestnaním, ale pracuje aj na zlepšovaní ich prípadných problémov s telesným stavom.

Imunita.Online: Problémy s chrbticou dnes trápia čoraz mladších ľudí. Čím to na základe vašich skúseností môže byť spôsobené?

Silvia Sórádová: „Naozaj je znepokojivé, že už aj deti majú bolesti chrbtice. Hlavný dôvod je veľmi málo aktívneho pohybu, priveľa času stráveného pri počítači, na telefóne a pozeraním televízie. Človek so sedavým zamestnaním vraj trávi bežne až 80% času, kedy nespí – sedením a ležaním. Ak by sme napr. spali 8 hodín, tak zo zvyšných 16 hodín až takmer 13 hodín trávime neaktívne – v sede alebo v ľahu. To je alarmujúce.“

Imunita.Online: Ako by sme teda mohli predchádzať vzniku bolestí chrbtice? Môže byť vhodnou prevenciou akákoľvek pohybová aktivita alebo je potrebné cvičiť cviky na chrbát?

Silvia Sórádová: „Ja tvrdím, že akákoľvek pohybová aktivita je lepšia, ako žiadna. Z hľadiska fyzioterapie nie každý typ pohybovej aktivity je aj bezpečný a z dlhodobého hľadiska osožný. Ale ak máte záľubu v boxe, alebo vo vzpieraní, asi by vám to nikto nevyhovoril. Je však dobré robiť aj doplnkové pohybové aktivity, ktoré vyvážia prípadné jednostranné zaťaženie.“

Imunita.Online: V prípade, že máme sedavé zamestnanie a prácou s počítačom trávime veľkú časť dňa, je asi dôležité, ako počas práce sedíme. Ako by mala vyzerať taká zdravá poloha pri práci s počítačom?

Silvia Sórádová: „Taká „zdravá poloha pri práci s počítačom“ neexistuje😊, ale pomôžete si, ak budete sedavú prácu pravidelne a čo najčastejšie prerušovať vstávaním zo stoličky a meniť rôzne sedy (nezaškodí napr. ak máte kopírku na konci chodby, alebo k telefónu musíte vstať). Osvedčili sa fitlopty, dynamické sedáky, kľakátka a podobne. Skvelý je stôl s nastaviteľnou výškou, pri ktorom môžete striedať sed a stoj. Výberu kancelárskej stoličky je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Správny sed je veľká téma v pracovnej ergonómii. V krátkosti iba spomeniem: nehrbte sa, neprekladajte si nohy, predlaktia podoprite opierkami, celé chodidlá oprite o podložku, nepredsúvajte hlavu. Samé pokyny, však?“

Imunita.Online: Je nejaký časový interval, po ktorom je vhodné prácu na chvíľu prerušiť a trošku si ponaťahovať chrbát?

Silvia Sórádová: „Maximálny čas, po ktorom je nevyhnutné vstať zo stoličky je jedna hodina. Ale to už by vám mal naozaj zvoniť budík.“

Imunita.Online: Môžete nám poradiť nejaké jednoduché cviky na chrbát, ktoré môže urobiť človek v práci počas prestávky?

Silvia Sórádová: „Najjednoduchšie je ponaťahovať sa do výšky so vzpaženými rukami a pohýbať končatinami v jednotlivých kĺboch. Ja mám rada úklony trupu v sede so vzpaženou hornou končatinou, alebo vyloženie predkolenia na stôl, kedy stojíme na jednej nohe a druhú vyložíme tak, že chodidlo smeruje do stredu a koleno do strany a celé predkolenie leží na stole. Ak máte na to vhodné podmienky, ideálne je na pol hodinku opustiť pracovisko a prejsť sa severskou chôdzou s paličkami. Na stránke českého Státního zdravotního ústavu je možné si stiahnuť a vytlačiť veľké postery s obrázkami pre sedavých aj inak jednostranne zaťažených pracovníkov. Je to veľmi užitočný doplnok do kancelárie.“

Imunita.Online: Ak sa už objavia bolesti chrbta, môžeme si od nich uľaviť aj cvičením doma? Kedy by sme sa mali obrátiť na odborníka?

Silvia Sórádová: „Cvičenie doma je výbornou prevenciou vzniku bolestí chrbta. Ak však máte dlhšie trvajúce bolesti, je lepšie sa poradiť s odborným lekárom alebo fyzioterapeutom, než s googlom. Ak je vyšetrením zistený pôvod ťažkostí, následné cvičenie a terapie budú cielene namierené na ich odstránenie.“

Imunita.Online: Ako vyzerá návšteva u fyzioterapeuta? Čo môže človek s boľavým chrbtom od takejto návštevy očakávať?

Silvia Sórádová: „K fyzioterapeutovi prichádza pacient spravidla od odborného lekára, ktorý ho vyšetril a indikoval konkrétne liečebné procedúry. Fyzioterapeut následne zvolí (s ohľadom na stav či vek pacienta), najlepší spôsob, ako dosiahnuť želaný efekt. Lekár napríklad indikuje liečebnú telesnú výchovu, ale fyzioterapeut vyberie, aké konkrétne cviky bude s pacientom cvičiť. U ľudí sú najpopulárnejšie procedúry, pri ktorých si niekam ľahnete, chvíľu počkáte a hotovo. Aj tu však platí, že najlepšie je to, čo človek vykoná poctivo vlastnými svalmi, nie sestričkinými. Pre ľudí v strednom a staršom veku sa pravidelné cvičenie stáva nevyhnutnosťou.“

Imunita.Online: Niektorí ľudia s bolesťami chrbtice cvičia tzv. SM cviky na chrbát. Máte s týmto cvičením skúsenosti?

Silvia Sórádová: „SM cvičenie je overená a skvelá metóda pre pacientov hlavne s ochoreniami medzistavcových platničiek. V zahraničí ho používajú aj vrcholoví športovci ako kompenzačnú pohybovú aktivitu. Pri cvičení sa používajú špeciálne pružné laná uchytené o zápästia a tretí pevný bod. Je to typ cvičenia, pri ktorom je potrebné dbať na detaily polohy tela, správneho dýchania, či prevedenia pohybu. Každodenne ho môžete cvičiť aj sami doma, ale odporúčam sa techniku dobre naučiť u skúseného cvičiteľa.“

Imunita.Online: Aký je váš názor na cvičenie jogy pri bolesti chrbta? Nie je joga vhodnejšia skôr ako prevencia vzniku týchto bolestí?

Silvia Sórádová: „Máte pravdu, jogu by som odporúčala hlavne ako prevenciu. Zdraví jedinci určite ocenia jej blahodarné účinky. Aj fyzioterapia využíva niektoré jej prvky pri liečení ochorení chrbtice, ale obsahuje aj také cvičenia a polohy, ktoré sú pri niektorých diagnózach nevhodné alebo až kontraindikované. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s chrbticou, by sa vždy mali poradiť s lekárom ohľadom vhodnej pohybovej aktivity.“

Viac informácií o téme nájdete na: